prikaz dobro pokošenog travnjaka

Sejanje trave – saveti za sađenje trave i održavanje travnjaka

Sejanje trave i održavanje travnjaka zaista ne mora biti komplikovan, niti previše zahtevan ili izazovan zadatak, ali ipak podrazumeva da imate osnovna znanja i znate trikove koji pomažu da travu zasadite na pravilan način, a potom i održavate zdravim i lepim. 

Da li ste znali da, recimo, od vrste travnjaka i smeše koju odaberete za sađenje, zavisi to da li je travnjak namenjen za rast u hladovini, na osunčanom predelu, da li je ukrasan ili pogodan za hod i gaženje? 

A odabir adekvatne vrste travanjaka je samo jedan od faktora na koje treba misliti prilikom sejanja!

U nastavku teksta čekaju vas korisni saveti o tome kako se sadi trava, kako se održava travnjak i koje mašine i alati vam u tome mogu pomoći. 

Pre sejanja trave napravite plan i odaberite adekvatnu smešu semena trave

Pre nego što uopšte počnete da se informišete o tome na koji se način sadi travnjak, a na koji održava, važno je da napravite plan o tome koji ćete travnjak uopšte sejati, gde ćete to učiniti i kolika će biti njegova površina.

Zavisno od toga koju jačinu travnjaka želite i gde ga sejete – da li na suncu ili u hladu – odaberite i adekvatnu smešu semena.

Na primer, na fudbalskim ili teniskim terenima, kao i u mnogim javnim zelenim površinama, poput gradskih parkova –  koriste se najsnažnije vrste trave, koje lako prežive svakodnevno gaženje. Ali  čak i ako nije reč o sportskom terenu ili javnoj površini, možda vam treba jak travnjak jer imate decu, koja će se igrati na travi, ili kućne ljubimce koji će je gaziti. 

Sigurno ne želite da izgleda neuredno ili nezdravo već nakon prve igre, zar ne?

S druge strane, ako želite da prilaz kući ili zgradi, njegov okoliš ili površinu oko ugostiteljskog objekta ukrasite travnjakom, a znate da se po njemu neće gaziti – potrebna vam je drugačija smeša semenja – što ukrasnija i lepša.  

Ovo su najpoznatije vrste trave:

  • Poaceae sp. – trava poznata i kao “ljubičasti bambus”, može biti jednogodišnja ili višegodišnja trava perenskog karaktera i stvara čvrst travnjak;
  • Agrostis sp. – vrlo poznata vrsta trave, zastupljena u skoro svim zemljama sveta. Ovo je višegodišnja vrsta, koja proizvodi rizome (puzajuća podzemna stabla) i stalome (puzajuće nadzemna stabla);
  • Festuca sp. – lisnata trava koja važi za vrlo finu vrstu, idealan je izbor za visokokvalitetne travnjake;
  • Lolium sp. – vrlo izdržljiva trava, najviše se koristi zbog jačine, a ređe zbog svog izgleda;

Ukoliko niste profesionalni baštovan ili poznavalac bilja i trave, savetujemo da se o odabiru najbolje smeše za svoje potrebe savetujete sa profesionalcima iz rasadnika u kom ćete ih i kupiti. Odaberite rasadnik dobre reputacije kako biste bili sigurni u kvalitet travnjaka koji ćete odabrati, a ukoliko to želite – profesionalce iz rasadnika možete angažovati i za samo zasnivanje travnjaka sejanjem.

Kada nabavite adekvatnu smešu semenja, odredite kolika će površina travnjaka biti i gde ćete ga smestiti, možete početi i sa glavnim zadatkom: sa setvom!

održavanje travnjakaSejanje trave – kako se sadi trava u nekoliko jednostavnih koraka

Zaista nije teško, a mi ćemo vam setvu dodatno olakšati nabrajanjem vrlo konkretnih i praktično primenjivih koraka, pa ćete uz njihovo praćenje biti odlično osposobljeni i dovoljno informisani za setvu.

#1 Pripremite zemlju za sadnju trave

Nakon što kupite semenje i smeše po želji, vreme je da pripremite zemlju za setvu

Ovo je vrlo važan korak, a ukoliko se ne obavi na adekvatan način – može naštetiti uspehu celovitog procesa.

Počnite da pripremate zemlju korišćenjem motokultivatora koji će skloniti ostatke mrtve trave ili korova. Ukoliko je reč o manjoj površini, za ovu namenu možete koristiti i manji kultivator čija je osnovna funkcija upravo priprema zemlje za sadnju.

Ako pripremu za sadnju semena trave obavljate na velikoj goloj površini, u tom slučaju je potrebno da zemlju okopate, i to ne više od  3-5 cm zemlje. Za ovu svrhu možete koristiti kvalitetne freze iz naše ponude, ali ako je reč o manjoj površini, biće vam dovoljna i dobra špicasta lopata ili motika.

Bez obzira na to da li je područje malo ili veliko, nakon obrade tla je vreme da se ono poravna tako da bude glatko. Za dalje razbijanje tla korisitite grabulje za setvu, koje će usitniti grudvice i fine čestice zemlje i uraditi finalnu završnu obradu zemlje za potpuno glatku površinu.

Poslednji korak pripreme zemlje za sejanje trave jeste zalivanje, odnosno navodnjavanje tla. Semenje će lakše pustiti koren na vlažnom nego na suvom zemljištu, što pozitivno deluje na celokupan proces setve.

#2 Sejanje semenja i sađenje trave

Za manje površine možete iskoristiti sopstvene šake za posipanje semenja po tlu. Važno je samo da vodite računa o tome da semenje bude što ravnomernije posuto, tako da prekrije celu željenu površinu. S druge strane, za setvu većih površina potrebna vam je mašina za setvu

Osim ravnomernog posipanja po površini, korisno je da znate da bi semenje trebalo da bude udaljeno na jednakoj razmeri jedno od drugog. Oko 1 cm razmaka trebalo bi da bude okvir koji ćete poštovati. Ako budete sejali travu pregusto, biljke će prekrivati jedna drugu i njihov rast će zbog toga biti neujednačen. I obrnuto – ako semenje bude previše udaljeno, to ostavlja prostor za rast korova u travnjaku. 

#3 Pokrijte semenje kvalitetnom zemljom kako bi setva trave bila uspešna

Nakon što je semenje posuto, ne čekajte mnogo već ga odmah pokrijte novim slojem zemlje. Ukoliko to ne uradite na vreme rizikujete da ga ne zaštitite od ptica ili vremenskih uslova koji mu mogu štetiti, poput prejakog sunca, kiše i slično.

Naravno, kao i za svaku biljku, nije svejedno kojom ćete zemljom pokriti posuto semenje. Najbolje je da nabavite baš onu za travnjake, koja najviše doprinosi razvoju, rastu, a kasnije i zdravlju travnjaka. Svakako, oko odabira adekvatne zemlje je najbolje da se konsultujete sa profesionalcima na ovom polju, te o tome slobodno pitajte poljoprivrednu prodavnicu, cvećaru ili agro-prodavnicu, u kojoj planirate da kupite potrebnu zemlju.

Kada semenje pospete slojem odabrane zemlje, proces setve je završen, a vama ostaje samo da sačekate da semenje trave proklija, a potom travnjak održavate na adekvatan način. 

prikaz pokošenog travnjakaKada je najbolje vreme da zasadite travnjak?

Zavisi od semena koje odaberete, kao i od klime. 

U većini slučajeva, rano proleće i rana jesen smatraju se za najbolje doba za sadnju. Zagrejana zemlja, a prijatna temperatura vazduha, obezbeđuju travi savršene uslove za rast i razvoj. 

Idealnom temperaturom za rast i sadnju najviše vrsta trave smatra se period kada se ona noću spušta ispod 15 °​C. Ako setvu trave ostavite za vrelije dane, vodite računa o tome da ju je u tom slučaju potrebno češće zalivati, jer je sklonija sušenju tokom jakih sunčevih zraka i visokih temperatura.

Baš ovde dolazimo do još jednog važnog pitanja, koje je posebno značajno za održavanje travnjaka.

Koliko često treba zalivati travu nakon setve?

Zavisi od visine temperature i klime generalno.

Kišni dani smanjuju potrebu za zalivanjem, dok visoke temperature sa suvom klimom zahtevaju što ćešće zalivanje trave.

Ako prosečna dnevna temperatura prelazi 26 °​C, a pritom nema kiše – travu treba zalivati svaki dan, ravnomerno. Što je temperatura niža, ili su kiše češće, to je i manja potreba za zalivanjem travnjaka.

Vodite računa i o tome sa koliko vode zalivate svoj travnjak!

Dok se koren trave još razvija, potrebno je zalivati samo površni sloj zemlje, i to čim se osuši. Kako trava raste i razvija se, tako se i  za učestalost zalivanja trave redukuje, ali ju je tada potrebno zalivati sa više vode, tako da ona prodre do donjih slojeva zemlje i korena, a ne samo površine. 

Kada trava dostigne željenu visinu, ne morate je zalivati često, osim ako ne dođe do sušnog perioda. Svakako, vodite se onim da je bolje zalivati je tako da voda prodre što dublje, ali što ređe. 

Za održavanje travnjaka redovno košenje je najvažnije

Održavanje travnjaka svakako podrazumeva i đubrenje, o kome su mišljenja podeljena, pa ostavljamo vama da odlučite čime ćete, a u zavisnosti od toga, da odlučite i kada ćete đubriti svoj travnjak. 

Osim toga, ostaje vam još samo košenje kojim ćete održavati željenu visinu travnjaka, kao i njegova zaštita od korova ili određenih parazita i bolesti trave. 

Učestalost košenja zavisi od brzine rasta same trave, pa se ona tokom toplih dana najčešće kosi, a hladnih mnogo ređe. Košenje trave podrazumeva i upotrebu kvalitetnih alata ili mašina, poput trimera za travu, kose, ili snažne kosačice za travu iz našeg asortimana, koja je definitivno najbolji izbor za adekvatno košenje svake travnate površine. Kupce uglavnom najviše interesuje kosilica za travu na benzin.

Mixal tim u ponudu je uključio samo najkvalitetnije alate i mašine za baštu i baštenski pribor koji će vam godinama, a neretko i decenijama, pomagati da svoj travnjak učinite što lepšim i zanosnijim. Pogledajte našu ponudu, odaberite odgovarajući proizvod i ukrasite eksterijer zdravim travnjakom koji će odisati lepotom!