Prikaz polir mašine i belog automobila

Poliranje auta – kako ispolirati auto u nekoliko koraka?

Automobili nam pružaju mogućnost komfornog i efikasnog transporta, ali zahtevaju i redovno održavanje, što između ostalog uključuje pranje i čišćenje. Svakodnevna izloženost vozila suncu, kiši, prašini, lišću i drugim spoljnim faktorima zahteva redovno održavanje sjaja automobila i njegovog lepog izgleda. 

Sigurno ste primetili da nekada obično pranje nije dovoljno da se uklone pojedine uporne mrlje, dok ogrebotine predstavljaju još veći problem. U tom slučaju je najbolje prionuti na poliranje auta, odnosno upotrebu hemijskih sredstava i opreme za poliranje, kako bi vaš automobil zadržao postojeću boju i sjaj tokom vremena. 

Proces poliranja ima ulogu ulepšavanja, pri kome se ispravljaju sve anomalije na farbi u vidu ogrebitina i prvljavšine. Sloj koji se nanosi prilikom poliranja ima i ulogu zaštite spoljnog sloja farbe od sunca, padavina, smole i masnoće. 

U nastavku teksta ćemo se upravo pozabaviti procesom poliranja i dati odgovor na pitanje – kako ispolirati auto?

Na koje načine se može obaviti poliranje automobila?

Poliranje automobila je moguće obaviti potpuno samostalno, ukoliko se u vašem setu kućnog alata nalazi potrebna oprema za poliranje.

Poliranje auta ili detaljno čišćenje se može obaviti na dva osnovna načina: ručno i pomoću alata za poliranje. Iako je ručni princip donekle ostvariv, biće vam potrebno mnogo više truda i energije, dok rezultati neće biti isti kao kada se koristi mašina za poliranje automobila.

Pasta za poliranje automobila – ručno pranje

Potrebni su vam pasta za poliranje auta i jedan običan sunđer, koji se najčešće dobija u paketu sa polir pastom prilikom kupovine.

Veoma je bitno odabrati pastu za poliranje prilagođenu tipu farbe vašeg automobila, bez obzira da li ste se odlučili za ručno poliranje ili pomoću alata. Ukoliko polir pasta ne bude adekvatna, ne samo da nećete lepo očistiti površinski sloj vozila, već postoji šansa da za uništavanjem boje farbe.

Polir mašine – polirka za efikasnije obavljanje procesa poliranja

Mašina za poliranje auta za razliku od ručnog procesa poliranja zahteva manji utrošak energije, a omogućava veći stepen efikasnosti. Ukoliko posedujete odgovarajući alat, nećete se ni umoriti, a poliranje će već biti završeno.

Kada se odlučujete za neku od polir mašina iz široke ponude, vodite računa o njenim karakteristikama, jer one mogu biti presudne za efikasno obavljanje posla. Kod izbora polirke je najbitnija njena radna snaga, koja proporcionalno utiče na stepen efikasnosti.

Prednosti kvalitetnih alata za poliranje na koje je potrebno obratiti pažnju jesu: sistem preselekcije, podešavanje stepena brzine, hlađenje motora i sigurnosni prekidač. 

Razlikujemo ih i prema načinu pogona, gde se izdvaja nekoliko osnovnih kategorija. Električne polirke daju veoma efikasne rezultate, a posao trenja prema obrađivanim povrđinama čine jednostavnim i lakim. Iako se postiže velika snaga, najočiglednija mana je u potrebnom povezivanju alata sa izvorom električnog napajanja, što značajno smanjuje mobilnost. 

Mašine za poliranje mogu funkcionisati i pneumatski. Preciznije rečeno, ovaj alat koristi silu vazdušnog pritiska za rad i tako štedi električnu energiju. Pored ova dva tipa, kao najpraktičnije se izdvajaju naše kvalitetne akumulatorske polir mašine, koje rade pomoću baterija i oslobađaju vas mnogobrojnih kablova.   

Majstor u radionici polira automobilKako se pripremiti za poliranje auta?

Nakon što ste odabrali način na koji ćete obaviti poliranje auta, sigurno se pitate kako na pravi način započeti celokupan proces. Pre svega, neophodno je poprilično temeljno pranje automobila, kako bi se skinulo sve što je moguće običnim pranjem.  

Pranje podrazumeva čak i one nezgodne delove oko točkova, koje radije preskačemo. Najbolje bi bilo koristiti deterdžent ili tečni sapun i dobro oribati svaki deo vozila. 

Nakon toga je potrebno ostaviti ga da se lepo i do kraja osuši, tako da ne ostane apsolutno nijedna vlažna tačka. Ukoliko želite da ubrzate proces, slobodno uzmite suvu krpu i pređite preko cele površine automobila. 

Pre nego što započnete poliranje automobila, u fazi pripreme je bitno pozicionirati se u hlad, jer sunčevi zraci mogu naškoditi vozilu, ostavljajući mu fleke od paste za poliranje. 

Poliranje automobila – kontinuiran proces blagih nanosa paste za poliranje

Nakon što ste pripremili sredstvo za poliranje farova, odabrali način poliranja, oprali i osušili vozilo, sledi sam proces nanošenja paste za poliranje automobila blagim pokretima po skoro celoj površini. 

Ukoliko se odlučite za ručno poliranje, potrebno je da kružnim potezima ruke premazujete željenje delove, dok će uz korišćenje polir mašine iz naše kvalitetne i bogate ponude, ove mehaničke poteze umesto vas obavljati alat. 

Preporuka je da se poliranje auta obavi u kontinuitetu, bez pravljenja velikih pauza, kao i da se polir pasta za auto ne premazuje na delove koji nisu metalni, poput točkova i određenih plastičnih elemenata. Delove koji ne smeju biti premazani pastom je najbolje zaštititi odnosno maskirati, za svaki slučaj.

Poliranje auta je moguće obaviti na nekoliko načina u skladu sa tim koliko temeljni želite da budete, pa se prema tome razlikuju: jednostepeno, dvostepeno ili višestepno poliranje. Koristimo ove termine zato što su najpoznatiji najvećem broju ljudi, ali to zapravo jesu zastareli i prevaziđeni nazivi. 

Kako se odlučiti za određeni stepen poliranja?

Poliranje je najjednostavnije podeliti prema nivoima slojevitosti i procentu potrebne korekcije. Ono što se često naziva jednoslojnim poliranjem, zapravo podrazumeva miminalne korekcije pomoću kojih se postiže sasvim zadovoljavajući stepen obrađenosti površine za oko prosečnog vozača.

Površina sloja laka na automobilu iznosi 70 mikrona. U zavisnosti od stepena poliranja, biće ukonjen određeni sloj laka, koji u slučaju jednoslojne obrade iznosi 3-5 mikrona

Za razliku od površinskog skidanja laka, takozvano višeslojno poliranje auta doprineće znatno boljim rezultatima i “ogledalo” efektu. Negativna posledica je narušavanje dugotrajnosti laka, a na vama i vašim majstorima je da procenite koji tip poliranja je potreban.  

Prikaz prednjeg fara automobila DodgeSkidanje paste nakon poliranja auta

Nanošenje paste je tek polovina celokupnog procesa, jer posle toga sledi onaj fizički naporniji deo koji zahteva više strpljenja. Pre nego što se odlučite za skidanje polir paste, ostavite je da se dobro osuši, jer prevremeno uklanjanje neće dati željene rezultate. 

Svaka polir pasta ima drugačiji tajming po pitanju upijanja na datu površinu, pa bi u svakom slučaju bilo najbolje pogledati uputstvo za upotrebu i proveriti precizne informacije. Ukoliko ste bacili uputstvo i ne znate koliko tačno treba da čekate, preporuka je ostaviti pastu da poprimi belu boju, što je jasan i proveren znak da je suva i spremna za skidanje sa vozila.

Skidanje polir paste sa automobila se obavlja suvom pamučnom krpom, gde se zahteva upotreba veće fizičke snage i temeljnog glancanja površine automobila.  

Koliko često je potrebno obavljati proces poliranja?

Iako je poliranje auta veoma bitan element u celokupnoj brizi i održavanju vozila, nije baš najbolja ideja obavljati ovaj proces previše učestalo. Preporuka stručnjaka je da se poliranje radi dva puta godišnje u jednakim razmacima, a idealno na svakih 6 meseci

Osim održavanja besprekornog izgleda vozila, pravovremeno poliranje sprečava nastanak korozije i ugoržavanje farbe. Potrebno je učestalo poliranje vozila bez obzira da li je ono polovno ili potpuno novo, jer će samo redovno održavanje doneti efektivne rezultate. 

Prevencija zaštite vozila – kako da ga dodatno zaštitite?

Iako je poliranje auta potrebno obavljati prema preporučenim pravilima i u skladu sa opisanim tempom, ne dozvolite da to bude jedini način održavnja vozila. Uradite sve što je u vašoj moći da automobil bude zaštićen tokom čitave godine, kako bi poliranje bilo samo poslednji i finalni “dodir” održavanja, a ne ruka spasa kada se mrlje i ogrebotine nakupe i dubinski oštete farbu.

Prevencija zaštite uključuje nekoliko načina kako se možete brinuti o sopstvenom vozilu. Pre svega, odabir kvalitetnog deterdženta za pranje jeste prvi i osnovni korak za zaštitu farbe automobila. 

Odaberite one koncentrovane, ekološki prihvatljive deterdžente bez jakih mirisa, a zaboravite na sredstva koja su u isto vreme pogodna za pranje i voskiranje. Ukoliko primetite da deterdžent puno peni, a ujedno ima izbalansiranu pH vrednost, farba automobila biće zaštićenija.  

Garažirana vozila imaju prednost jer su zaštićena od mnogih spoljnih faktora, ali je činjenica da nema svaki vozač ovu privilegiju. Ukoliko i sami pripadate ovoj grupi, uložite u prekrivače za automobile, koji će u sasvim solidnoj meri zaštititi vozilo tokom boravka napolju.

Ako nemate garažno mesto, a još uvek niste nabavili zaštitni prekrivač, najbolje bi bilo parkirati se u hladovini, kako negativni sunčevi UV zraci ne bi previše oštetili lak. 

Poliranje farova – kako ispolirati farove?

Poliranje farova predstavlja zasebnu kategoriju sa nešto drugačijim pristupom u odnosu na poliranje ostalih površina na vozilima. Dok se poliranje auta obavlja radi održavanja sjaja i zaštite farbe, poliranje farova ima i bezbednosnu ulogu u saobraćaju

Konstantna izloženost spoljašnjim uticajima tokom vožnje utiče na smanjenu providnost farova, što znači da potencijalno postoji šansa da vozilo sa prljavim i otećenim farovima neće biti jasno primećeno u mraku. 

Čista i uredna stakla farova imaju direktan uticaj na to kojim intentizetom će svetla probijati spoljašnje zaštitno staklo i obasjavati put, što jeste predviđeni vid signalizacije. Smanjena vidljivost je naročito izražena tokom padavina i magle, pa se zato vozačima preporučuje da farovi budu besprekorno uredni u svakom trenutku. 

Proces poliranja farova se vrši maltene po identičnom principu kao i obično poliranje, a prvi korak uključuje skidanje zaštitnog sloja šmirglanjem. Nakon toga se pasta za poliranje farova glatko premazuje, a na vama je odluka da li ćete ovaj proces obaviti ručno ili predviđenim alatom. 

Poliranje automobila podrazumeva sušenje paste i njeno uklanjanje nakon toga, dok poliranje farova uključuje još jedan dodatni korak u vidu nanošenja zaštitnog premaza. Prilikom poliranja farova budite posebno oprezni, kako ne bi došlo do oštećivanja površine osetljivog stakla i potrebe za još većim ulaganjima radi saniranja štete. 

Proces poliranja je u svakom slučaju potrebno obaviti što temeljnije, sa puno strpljenja i “bacanjem” oka na detalje, a rezultati će se sami pokazati. Nadamo se da su vam naši saveti bili korisni i da će vam u budućnosti poliranje auta biti jednostavna radnja.

Ukoliko vam je potreban kvalitetan alat za poliranje ili bilo koji drugi alat za efikasno obavljanje profesionalnih ili hobi poslova u vašem domu, pogledajte celokupan asortiman proizovda Mixal online prodavnice i poručite željeni aritkal putem sajta u samo nekoliko koraka. Punjači akumulatora učestalo su u potražnji kada je u pitanju oprema za održavanje automobila, pa pogledajte ponudu ovog i drugih uređaja.